Talverehvide kasutamine Euroopas – naastrehvid mõnedes riikides rangelt keelatud

Naastrehvid mõnedes riikides rangelt keelatud

Ükskõik, kas ületad piiri igapäevaselt või plaanid talvel reisi Euroopasse on mõistlik ennast kurssi viia, millised tingimused on talverehvide osas erinevates riikides.

Mõnes Euroopa riigis on talverehvid kohustuslikud teatud tingimustel, mis on enamasti seotud ilmastikuoludega või kindla perioodiga. Kuigi sellistes riikides nagu Albaania või Malta puuduvad nendes küsimustes juriidilised nõuded, on sellistes riikides nagu Saksamaa talverehvideta sõitmine karistatav. Seega tasuks reeglitega tutvuda enne ringreisile minekut.

Eestis on talverehvid kohustuslikud alates 1. detsembrist – 1. märtsini. Naastrehve on lubatud kasutada alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini.

Soomes on naastrehvid lubatud 1. detsembrist kuni lihavõttepühade esmaspäevani. Meie lõunanaabrite lätlaste juures on naastrehvide kasutamine lubatud 1. oktoobrist kuni 30. aprillini. Aga edasi sõites Poola peab arvestama, et seal on naastrehvide kasutamine keelatud. Sama seis on ka Saksamaal.

Enamasti mida lõunapoolsem ala seda tõenäolisem, et naastrehvide kasutamine on keelatud. On ka riike, kus talverehvide kohustus üldse puudub.

Riigid, kus talverehvid on seadusega kohustuslikud

Soome

Talv on teelKui ilmastiku- või teekatteolud seda nõuavad, tuleb Soomes talverehve kasutada 1. novembrist 31. märtsini.
Alla 3,5 tonni kaaluvatel sõidukitel peab mustri sügavus olema vähemalt 3 mm.

Naastrehve võib kasutada 1. novembrist 31. märtsini ja ka muudel perioodidel, kui ilmastiku- või teekatteolud seda nõuavad.

Talverehvid võivad olla naast- või lamellrehvid. Lörtsis või lumises või muudel põhjustel rasketes tingimustes peaks talverehvide mustrisügavus olema vähemalt 5 mm.

Rootsi

Rootsis on 1. detsembrist 31. märtsini talverehvid või samaväärne varustus kohustuslik. Mustri sügavus peab olema vähemalt 3 mm. Naastrehvid on lubatud ajavahemikus 1. oktoober kuni 15. aprill või kui kehtivad või on oodata talviseid teeolusid.

Iga sõiduki külge kinnitatud haagis peab järgima talverehve puudutavaid eeskirju. Kui sõidukil on naastrehvid, peavad olema ka haagisel.

Lisateabe saamiseks (inglise keeles) vaata Rootsi transpordiameti veebisaiti.

Läti

Lätis on talverehvid kohustuslikud 1. detsembrist 1. märtsini kõikidel autodel ja bussidel. Tarbijad saavad kasutada talverehve või universaalrehve või suverehve.

Mustri sügavus ei tohi olla väiksem kui 4 mm. Alla 3,5 tonni kaaluvatele sõidukitele tuleb paigaldada 4 identset rehvi ja üle 3,5 tonnisetele sõidukitele identsed esirehvid. Naastrehvid on lubatud ajavahemikus 1. oktoober kuni 1. mai.

Leedu

Leedus on talverehvid kohustuslikud 10. novembrist 1. aprillini. Võite kasutada talverehve või universaalrehve.

Mustri sügavus ei tohi olla väiksem kui 3 mm. Alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini on talverehvid kohustuslikud ka mootorratastele. Naastrehvid ei ole lubatud 10. aprillist 1. novembrini.

Bulgaaria

Bulgaarias on talverehvid kohustuslikud 15. novembrist 1. märtsini. Alternatiivina võite kasutada talverehve või universaalrehve või isegi suverehve. Mustri sügavus ei tohi olla väiksem kui 4 mm. Naastrehvid ei ole lubatud.

Lumekettide kasutamine on lubatud ainult siis, kui ilmastikuolud seda nõuavad. See määrus kehtib ka välismaiste registreerimismärkidega sõidukitele. Kohustuslike reeglite eiramise korral karistatakse juhte rahatrahviga 50 leevi (ca 25 €).

Horvaatia

Horvaatias on talverehvid ja täiendav talvevarustus kohustuslik igat tüüpi mootorsõidukitel jooksva aasta 15. novembrist järgmise aasta 15. aprillini.

Sõidukitel täismassiga kuni 3,5 t peab autol olema 4 talverehvi (või M+S) või 4 suverehvi minimaalse mustrisügavusega 4 mm ja pagasiruumis olema lumeketid.

Sloveenia

Sloveenias on 15. novembrist 15. märtsini talverehvid kohustuslikud.

Kui talverehvid on paigaldatud, tuleb need paigaldada kõigile neljale rattale. Teise võimalusena võite kasutada suverehve, mille esiratastel on lumeketid. Soovitatav on minimaalne mustri sügavus 3 mm.

Riigid, kus talverehvid on kohustuslikud, kui ilmastikutingimused seda nõuavad

Island

Talverehvid ei ole Islandil ühelgi perioodil rangelt kohustuslikud. Islandi seadustes on aga üldklausel, et juht vastutab sobivate ja oludele vastavate rehvidega sõitmise eest.

Rehvide keerme sügavus peab talveperioodil (1. novembrist 14. aprillini) olema vähemalt 3 mm. Naastrehvid on lubatud osa aastast. Lumeketid on keelatud tingimustes, kus need võivad teid kahjustada.

Norra

Norras ei ole talverehvidega sõitmine otseselt kohustuslik. Kuid pead alati kohandama rehvitüüpi ilmastikutingimustega. Seega võib arvata, et tegelikult on (enam-vähem) Norras talvehooajal talverehvidega sõitmine kohustuslik.

Alates 1. novembrist (või 15. oktoobrist Põhja-Norras) on autojuhtidel lubatud sõita naastrehvidega. Ja see on väga soovitatav. Naastrehvid on lubatud kuni esimese pühapäevani pärast lihavõttepüha. Põhja-Norras on need lubatud 1. maiks. Oslos, Trondheimis ja Bergenis peavad kõik naastrehvidega juhid tasuma omavalitsuse piires keskkonnatasusid.

Luksemburg

Alates 1. oktoobrist 2012 on talvetingimustes (must jää, pakitud lumi, lörts, härmatis) kohustuslikud autode talverehvid. Välja arvatud avalikel teedel pargitud sõidukid, kehtivad need reeglid kõigile sõidukijuhtidele.

Saksamaa

Talverehvid

Saksa eeskirjad ei näe ette minimaalset temperatuuri ega kindlat perioodi, mil sõidukitele tuleb talverehvid paigaldada. Autojuhid peavad kohandama rehve ilmastikutingimustega. Talverehvid on musta jää, pakitud lume, lörtsi, jää ja libeda pakase korral kohustuslikud.

Talverehvide mustrisügavus peab olema vähemalt 1,6 mm. Need tuleb paigaldada kõigile neljale rattale.

Pärast 31. detsembrit 2017 toodetud talverehvid peavad kandma alpi sümbolit (lumehelbega mägi). Enne 31. detsembrit 2017 toodetud M + S (muda ja lumi) rehve on lubatud kasutada kuni 30. septembrini 2024. Pärast seda kuupäeva on lubatud kasutada ainult alpi sümboliga rehve.

Alpi sümboliga aastaringsed rehvid loetakse talverehvideks ja neid on lubatud kasutada. M + S sümboliga aastaringseid rehve on lubatud talverehvidena kasutada kuni 30. septembrini 2024, kui need on toodetud enne 31. detsembrit 2017.

Tšehhi

Tšehhis on talverehvid ilmastikutingimuste tõttu kohustuslikud. 1. novembrist 31. märtsini tuleb sõidukitele paigaldada talverehvid, kui teel on ühtlane lume-, jää- või jääkiht või kui ilmastikuoludest lähtuvalt võib eeldada, et selline kiht võib sõidu ajal teele tekkida. Minimaalne mustrisügavus on 4mm. Naastrehvid ei ole lubatud.

Austria

Austrias tuleb 1. novembrist 15. aprillini sõidukitele paigaldada talverehvid, kui ilmastikuolud seda nõuavad. Need rehvid tuleb paigaldada kõikidele ratastele, kui teed on kaetud lume või jääga. Rehvide mustri sügavus peab olema vähemalt 4 mm radiaalrehvide puhul (enamlevinud rehvid) ja ristkihtrehvide puhul 5 mm.

Suverehvidega sõidukitel peavad olema ketid, vt allpool. Seetõttu tohib lamellrehve talverehvidena kasutada ainult siis, kui neil on lumehelbe märgistus.

Hea teada: juhi seaduslik kohustus on kanda kaasas vajalikku talvevarustust; seetõttu on oluline kontrollida, kas see on iga rendiautoga kaasas. See määrus kehtib nii Austrias kui ka välismaal registreeritud sõidukitele.

Naastrehve võib kasutada ainult 1. oktoobrist 31. maini, kuigi kohalikud erieeskirjad võivad seda perioodi pikendada. Need peavad olema paigaldatud kõikidele ratastele, nagu ka haagisele. Naastrehvidega sõidukitele kehtivad erikiiruse piirangud (80 km/h väljaspool asulaid, 100 km/h kiirteedel) ning taga peab olema kinnitatud “naastrehvide” märk. See märk on saadaval autoklubides, bensiinijaamades jne.

Lumekettide kasutamine talverehvide asemel on lubatud, kui tee on pidevalt või peaaegu alati lume või jää all. Äärmuslikes tingimustes võivad ametivõimud nõuda autodele lumekettide paigaldamist veoratastele. Maksimaalne soovitatav kiirus on 40 km/h.

Lisateavet leiate Austria valitsuse veebisaidilt (inglise keeles).

Slovakkia

Kui teed on kaetud ühtlase lume-, jää- või härmatisega, on ilmastikuolude korral sõidukitel (kuni 3,5 tonni) kohustuslikud talverehvid. Talverehvid on seadusega kohustuslikud veoautodele (üle 3,5 tonni) ja bussidele 15. novembrist 31. märtsini ja kui ilmastikuolud seda nõuavad.

Rumeenia

Rumeenias on talverehvid lume, jää või musta jääga kaetud teedel kohustuslikud. Need rehvid peavad olema paigaldatud kõikidele ratastele. Rehvidel peab olema märgistus M+S või M&S. Talverehvide mustrisügavus peab olema vähemalt 1,6 mm vähemalt kahel kolmandikul rehvi laiusest.

Naastrehvid on lubatud, kuid need peavad olema tunnustatud (homologeeritud), avalikel teedel, mis on kaetud lume, jää või musta jääga.

Riigid, kus talverehvid on kohustuslikud ainult siis, kui on olemas konkreetne liiklusmärk

Hispaania

Üldjuhul ei ole talverehvid Hispaanias kohustuslikud. Talverehvid või lumeketid on kohustuslikud ainult konkreetse ametiasutuse korralduse või konkreetse liiklusmärgi korral (mägipiirkondades). Naastrehvid on lubatud.

Prantsusmaa

Prantsusmaal kohatavad märgid

Prantsusmaal kohatavad märgid

Alates 1. novembrist 2021 kehtivad Prantsusmaal uued talvevarustuse reeglid. Kahe uue liiklusmärgiga määratud aladel on 1. novembrist 31. märtsini kohustuslikud talverehvid või samaväärne varustus.

See reegel kehtib teatud linnades, mis asuvad 48 osakonnas. Autojuhid peavad enne nendele territooriumidele sõitmist kontrollima “préfectures” (kohalik haldus) veebisaite (prantsuse keeles).

Talvevarustus on kohustuslik kergsõidukitele, tarbesõidukitele, kaugsõidukitele, haagissuvilatele ja raskeveokitele ilma haagisteta.

Itaalia

Talverehvid ei ole Itaalias üldiselt kohustuslikud. Kui aga on olemas konkreetne liiklusmärk (otsustatud erimäärusega), millel on tekst: «obligo di pneumatici invernali o catene a bordo», peab sõiduk olema liiklusmärgil näidatud ajavahemikul varustatud lumekettide või talverehvidega (tavaliselt 15. novembrist 15. aprillini).

Erand: Aoasta-Valleys on talverehvid kohustuslikud 15. oktoobrist 15. aprillini. Lisainfo siit.

Riigid, kus talverehvid ei ole kohustuslikud

Portugal

Talverehvid pole kohustuslikud. Lumeketid ei ole kohustuslikud, välja arvatud juhul, kui seda nõuab konkreetne foor.

Iirimaa

Talverehvid pole Iirimaal kohustuslikud. Naastrehvid ei ole ebaseaduslikud. Naastrehve tuleks aga Iirimaal kasutada ainult tihendatud lumel või jääl.

Suurbritannia

Ühendkuningriigis ei ole talverehvid kohustuslikud, kuid soovitatavad talveperioodil, kui temperatuur on alla 7°C. Lumeketid, naastrehvid ja lumesokid on lubatud ainult lumisel või jäisel teel.

Belgia

Belgias pole talverehvid kohustuslikud. Talvistes tingimustes on need siiski soovitatavad. Soovitatav mustri sügavus on vähemalt 4 mm. Lumekettide kasutamine on lubatud vaid juhul, kui teekate ei ole kahjustatud. Tee peab seega olema lume või jääga kaetud.

Holland

Hollandis ei ole talverehvid kohustuslikud. Naastrehvide ja lumekettide kasutamine ei ole lubatud, kuna see rikub teekatet.

Taani

Talverehvid pole kohustuslikud. Küll aga talveperioodil soovitatavad. Mustri sügavus peab olema vähemalt 3 mm. Naastrehvid on lubatud 1. novembrist 15. aprillini. Kui sellised rehvid on paigaldatud, tuleb need paigaldada kõigile neljale rattale.

Poola

Talverehvid ei ole seadusega kohustuslikud, kuid talveperioodil on väga soovitatav kasutada talverehve või universaalrehve.

Hea teada: Tasub mainida, et talverehvide vastu vahetamata jätmise võib kindlustusandja mõnikord liigitada raskeks hooletuseks ja see raskendab õnnetusjuhtumi korral hüvitise saamist.

Lumeketid on lubatud lumistel või jäistel teedel. Mõnes piirkonnas võivad need olla kohustuslikud, kui liiklusmärk seda nõuab.

Naastrehvid on rangelt keelatud.

Ungari

Teatud kohtades (siltidega esile tõstetud) võib lumekettide kasutamine olla kohustuslik vähemalt veoteljel. Naastrehvide kasutamine avalikel teedel on keelatud.

Kreeka, Küpros, Malta

Talverehvid pole kohustuslikud.


Info seisuga 25.10.2021. Muster Rehvid ei ole vastutav sellel lehel leiduva info ajakohasuses.
Soovitame enne sõituminekut sihtriikide kohta eraldi internetiotsing teha juhuks, kui värskelt mõni seadus muudetud on.

Google arvustused

Kuubik Kuubis
Kuubik Kuubis
14/11/2023
Super abivalmid isegi kiirel ajal! Tänud
Omar Setihe
Omar Setihe
31/10/2023
5stars + the guy was so helpful and gave a really good price. I had one of rims in bad shape he got me one of a set of 4 he was planning to sell with a great price. Would recommend great service and great people.
Albert Teruke
Albert Teruke
17/10/2023
Parimad kasutatud rehvid ja super teenindus.Aitäh
Digi Marakratt
Digi Marakratt
15/10/2023
Väga meeldiv teenindus nii rehvi parandamise kui ostutehingu juures. Asjalikud mehed!
Hendrik Heinaste
Hendrik Heinaste
11/04/2023
Töö kiire ja korralik.
Vivian Ruumet
Vivian Ruumet
01/12/2022
Kenad poisid ja kiire ning korralik töö, soovitan!

Osta kohe, maksa hiljem
Rehvivahetus Tallinnnas
Uuedrehvid.ee